Pradžia >> VIDAUS DURYS

Durys (lot. „porta“ – vartai) – judinama medinė ar kitokios medžiagos užtvara, susidedanti arba iš vienos, arba iš kelių dalių, įrėmintų kartu, paprastai varstosi ant vyrių arba stumdoma bėgeliuose. Durų paskirtis užverti arba atverti įėjimą į pastatą, kambarį ir pan.


Durys – ne tik funkcionalus elementas, tačiau ir reikšminga interjero detalė, todėl apie jas reikėtų pagalvoti iš anksto, o ne palikti paskutinei minutei. Tokiu būdu galima gauti puikią kokybę už gerą kainą ir džiaugtis jaukiais namais.

   
   
   
   
   

Į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis vidaus duris?
Renkantis duris svarbiausia atkreipti dėmesį į durų kokybę, gamintojo patikimumą ir kokybišką montavimo darbų atlikimą. Vidaus durys – ne tik praktiška patalpų atskyrimo detalė, tačiau ir visą interjerą papildanti dalis. Vyrauja nuomonė, jog vidaus durys turėtų būti derinamos prie grindų spalvos, taip sukuriant harmoningą būsto vaizdą. Tačiau siekiant sukurti išskirtinį interjerą, durys gali kardinaliai skirtis ne tik nuo grindų, tačiau ir nuo kitų vyraujančių spalvų ir sudaryti žaismingą bei kontrastišką įvaizdį. Gražiu medinių vidaus durų akcentu taip pat tampa įvairios rankenos, kurias galima derinti prie jau esamų namuose daiktų. Taip durys neišsiskirs, atrodys natūraliai ir dailiai.
Durų pasirinkimas labai platus: jos gali būti lygios ar išpjautos, su stiklu ar stiklo detalėmis. Matinis stiklas, puoštas subtiliais fragmentais – tikra durų ir visų namų puošmena, be to, jis nepermatomas, todėl tokias duris galima rinktis ir miegamojo ar vonios kambariui.
Prieš renkantis duris, reikėtų nuspręsti, kokia pinigų suma bus skirta. Juk tai ne vienadienė investicija, o pasirinkus brangesnes, tačiau kokybiškas duris, jų nereikės keisti ir kito remonto metu. Vidaus durų kaina svyruoja nuo šimto iki kelių tūkstančių litų. Žinoma, norint kokybės, vertėtų rinktis brangesnes duris. Tačiau derėtų pasidomėti, už ką mokami pinigai.


Kokios yra durų rūšys ir kaip jas atpažinti?

 • Prabangios medinės durys - pačios brangiausios, jos gaminamos iš tvirtos rūšies medienos masyvo (ąžuolo, uosio, alksnio). Tokios durys retai sutinkamos masinėje gamyboje. Dažniausiai jos gaminamos pagal užsakymą. Tokių durų eksploatavimo terminas net 100 metų. Esant būtinybei, jas galima restauruoti. Tačiau dėl savo solidaus svorio tokios durys, laikui bėgant, gali nusėsti ir sandariai nebeužsidaryti, o taip pat jos gali deformuotis dėl drėgmės patalpose, kuri atsiranda keičiantis oro sąlygoms.
 • Faneruotos filingines durys priskiriamos vidutiniškai kainuojančiai produkcijai.
  Jos gaminamos iš pušies (eglės), po to apklijuojamos tvirtos rūšies
  medienos lukštu ir padengiamos laku. Jų gamyboje taikomos specialios
  technologijos, todėl durys nenusėda ir joms negresia deformacija. Jas taip pat galima
  restauruoti.
 • Faneruotos lengvo tipo durys priklauso žemesnių kainų grupei.Tokios durys gaminamos iš fanieruotės karkaso ,o duru uzpildas korys.
 • Durys iš spygliuočių medienos masyvo (eglė, pušis) taip pat gali būti priskirtos vidutinių kainų kategorijai. Iš pirmo žvilgsnio, tokių durų kaina gali pasirodyti mažesnė nei faneruotų durų, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Durys, pagamintos iš spygliuočių medienos, parduodamos nepadengtos laku. Po profesionalaus tokių durų dažymo, jų kaina gerokai šokteli, o dažnai net ir pranoksta faneruotų durų kainą.
  Tokios durys, laikui bėgant, keičia savo spalvą (patamsėja). Kartais spalva pasikeičia netolygiai: dėl to gerokai prastesnis tampa išorinis durų vaizdas. Be to, jos gali deformuotis ir sandariai nebeužsidaryti dėl drėgmės pakitimų patalpose.
 • Laminuotos durys priklauso žemų kainų grupei. Tokios durys dažniausiai gaminamos iš medinio karkaso o durų užpildas - korys. Durys apklijuojamos specialia plėvele. Šnekamojoje kalboje šias duris žmonės vadina popierinėmis. Šis pavadinimas šiek tiek atitinka realybę: laminuotos durys bijo stipraus mechaninio poveikio (smūgių, įbrėžimų) ir jas labai sunku restauruoti. Užtat joms negresia deformacija dėl pasikeitusios drėgmės patalpose. Be to, įvairiausių šių durų modelių yra labai daug, o kaina visai nedidelė.

Yra tik keletas pagrindinių sąvokų  su kuriomis turėtumėte būti susipažinę norėdami išsirinkti tinkamas duris savo namams:

 • Varčia (durų varčia) – skydinės arba rėminės konstrukcijos elementas, užpildantis staktą.
 • Vienvėrės durys – viengubos durys, turinčios tik vieną varčią.
 • Dvivėrės durys – durys, kurias sudaro dvi vienoje plokštumoje esančios varčios arba dvi poros lygiagrečių varčių. 
 • Durų atrama – tvirtinama į grindis arba į sieną, padeda išvengti durų trankymo. 
 • Apvadas (durų apvadas) – figūrinė ar lygi lentelė, uždengianti plyšius tarp durų staktos ir sienos. 
 • Furnitūra (durų furnitūra) – spynos, rankenos, lankstai, bėgeliai, atramos, fiksatoriai ir kiti durų komplektuojamieji elementai.
 • Grindjuostė („plintusas“) – medinė juosta, kuria pridengiama grindų ir sienų sandūra. 
 • Įsprūda („filingas“) – durų rėmtarpių užpildas, pagamintas iš natūralios medienos, klijuotos faneros ar stiklo. 
 • Įsprūdinės durys – rėminės konstrukcijos durys, kurių rėmo tarpus užpildo įsprūda.

  Karnizas – išsikišusi puošmena (figūrinis tašelis) viršutinėje durų dalyje.
 • Lankstas (vyris) – šarnyriškai sujungtos dvi metalinės plokštelės, naudojami durims pritvirtinti prie staktų.
 • Medienos tekstūra – piešinys, matomas medienos pjūvyje, perpjovus jos plaušus, metines rieves ir šerdies spindulius.
 • Natūralioji mediena (medžio masyvas) – iš džiovintų rąstų, lentų ar kitų sortimentų išpjauta mediena.
 • Praplatinimo skydas – medienos gaminio konstrukcinis elementas, gaminamas iš natūralios medienos, įstatomas į staktą ir naudojamas sienos daliai uždengti, kurios nedengia stakta. Praplatinimo skydas gali būti naudojamas tada, kai sienos storis yra didesnis nei staktos plotis.
 • Slenkstis – lentelė po durimis, durų staktos apačia.
 • Spyna – užrakinamasis įtaisas, užraktas įstatomas į durų varčią.
 • Apyraktė – metalinis rakto antgalio formos uždedamas ar užsukamas dangtelis, naudojamas skylės, į kurią įstatomas raktas, šonams pridengti.
 • Beicas – liaudiškas dažo pavadinimas. 
 • Stakta (durų stakta) – dėžė, sudaryta iš trijų (jei nėra slenksčio) ar keturių sienelių, sujungtų medvaržčiais, dygiais ar vinimis.
 • Stumdomosios durys – durys, kurios slankioja bėgelių grioveliais.

Užlaida („falcas“, „anšlagas“) – tašelio arba rėmjuostės praplatėjimas, užeinantis ant staktos ir sandariai uždengiantis plyšius tarp varčios ir staktos.

Susisiekti.

*pažymėtus laukelius būtina užpildyti